2008-11-27 14:05
 Oceń wpis
   

Ostatnio sporo czasu spędzam studiując zapowiedzi wydawnicze. Zdarzają się niestety zapowiedzi nieaktualne, np. ta . Byłam szalenie zawiedziona kiedy otrzymałam miłego skądinąd mail'a informującego, że nakład (już po miesiącu) został wyczerpany. Był najwidoczniej zbyt mały!

Aby oszczędzić Wam tego rodzaju "wpadek", a także - co tu ukrywać - aby zachęcić do lektury pozwolę zobie zamieścić zapowiedz wydawniczą. Na początku przyszłego roku, nakładem wydawnictwa Nova Science Publishers, New York ukaże się publikacja, w której znalazł się rozdział mojego autorstwa, p.t.: " Potential of the Information Technology for the Public Participation in the Urban Planning "
Szczegóły można znaleźć na stronie:
https://www.novapublishers.com/catalog/product_info.php?products_id=8334&osCsid=d034a65ae48538a3f56c74e643bd62e9

Całość podręcznika, którego redaktor naczelny pochodzi z New Dehli i który zawiera publikacje specjalistów z całego świata, dotyczy technologii geoinformatycznych w zarządzaniu środowiskiem naturalnym.
Jak poinformował mnie redaktor podręcznika można już składać zamówienia .

Jest mi tym bardziej miło zaanonsować tę publikację, gdyż zawiera ona skrót (oczywiście cokolwiek uaktualniony) mojej pracy doktorskiej dotyczącej nowych technologii informacyjnych i ich wykorzystania dla partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym. Skądinąd wcześniejsza wersja rozdziału doczekała już publikacji w formie artykułu w perodyku Design Studies, szczegóły tutaj.

Tagi: it, informatyka, urbanistyka, gis


2008-11-26 01:22
 Oceń wpis
   

Jak podaje KRN.pl do Sejmu wpłynął kolejny projekt nowelizacji ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2006 r., nr 156, poz. 1118 z późn. zm.). Projekt jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 2007 r., P 37/06 (DzU z 2007 r., nr 247, poz. 1844). W wyroku tym Trybunał orzekł o niezgodności art. 48 ust. 2 pkt 1 lit. b i art. 48 ust. 3 pkt 1 z wynikającą z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą sprawiedliwości społecznej oraz z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Dla zalegalizowania samowoli budowlanej, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania terenu, przedstawić trzeba będzie - zgodnie z proponowaną nowelizacją - ostateczną decyzję o warunkach zabudowy. Niezależnie od terminu jej uzyskania.

Dotychczas (do czasu wyroku TK) , w przypadku nie uzyskania decyzji lokalizacyjnej przed datą wszczęcia postępowania, zalegalizować można było jedynie samowole budowlane na terenach, dla których Rada Gminy/Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - oczywiście pod warunkiem zgodności z zapisami tegoż planu.

Żródło: KRN.pl

Tagi: prawo, urbanistyka


2008-11-25 17:14
 Oceń wpis
   

Jestem zachwycona!

 CZAPKI Z GŁÓW DLA PANA PREZYDENTA!

Był taki moment, kiedy myślałam że rozsądek w tym kraju to rzecz reglamentowana. Tymczasem okazuje się że jednak są ludzie mądrzy, którzy szanują innych mądrych ludzi. Oraz, że odrobina rozsądku pozostała. Nie rządzi nami wyłącznie krótkoterminowe myślenie o zyskach - zresztą kto teraz inwestuje w mieszkania..

Wydawało mi się że będzie jak w tym dowcipie: Mąż do żony: Te brudne dzieciaki przed drzwiami to nasze? Ona potwierdza na co on proponuje: myjemy, czy robimy nowe?

Do takich właśnie rezultatów prowadzi zajmowanie wciąż nowych terenów i brak rekultywacji starych. Nie jesteśmy już ludem koczowniczym, musimy dbać o ograniczoną przestrzeń, w której przychodzi nam żyć.

Pisałam już o tym kilkakrotnie ... , .... , ....

Dlatego jeszcze raz DZIĘKUJĘ PANU PANIE PREZYDENCIE za zawetowanie tej bzdurnej ustawy!

Tagi: ekonomia, prawo, budownictwo, planowanie, przestrzenne, urbanistykaO mnie
 
Dr inż arch. Małgorzata HANZL adiunkt w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


Ankieta
 
Czy uważasz że ograniczanie indywidualnych gustów inwestorów w imię zachowania ładu przestrzennego jest potrzebne?
Tak i temu służy planowanie miejscowe
Nie, za to odpowiadają architekci. Oni to robią najlepiej i nie potrzebują dodatkowych przepisów regulujących ich twórczość
Uważam że oryginalność jest nadrzędną wartością nad zachowaniem ogólnego ładu
Nie wiem o czym mowa
 


Kategorie Bloga


Najnowsze komentarze
 
2016-06-03 10:46
Szara Ala do wpisu:
Legalizacja samowoli budowlanych w orzeczeniu TK
ten wyrok uratował nam życie ;) niestety w naszej gminie nie znali takich "nowych praw" ( ;))[...]
 
2016-03-04 10:44
walery do wpisu:
Wielkomiejski snob podmiejski
Gośka, skad tyle jadu i sarkazmu w tym tekście ? Zgadzam się , ze MPZP powinny szczegółowo[...]
 
2015-09-02 08:41
mojemiasto.org.pl do wpisu:
Niedorzeczność
Ja sama zrezygnowałam z auta na rzecz roweru kilka lat wstecz. Łódź nie jest najgorszym[...]
 
2015-09-02 01:21
E. do wpisu:
Niedorzeczność
Właśnie wróciliśmy z Trójmiasta... gdzie wybraliśmy się pociągiem z rowerami. Nieporównywalnie![...]
 
2015-05-29 15:58
majka.skowron do wpisu:
O katastrofie - sagi odcinek pierwszy
Zgadzam się 98% tego wpisu. 2% to przestarzały tabor autobusowy, którego w Łodzi nie mamy.