2009-04-19 22:11
 Oceń wpis
   

W dniu 25 kwietnia - sobota - zapraszam na kolejną edycję Warsztatów Urbanistycznych dla Dzieci i Młodzieży. Warsztaty organizowane są w namiocie festiwalowym w ramach Pikniku Naukowego w łódzkiej Manufakturze. Cała impreza to część tegorocznego Festiwalu Nauki Kultury i Sztuki w Łodzi.

Zapraszam serdecznie dzieciaki i młodzież w wieku od lat 5! Górny pułap wieku nie jest określony! W roku ubiegłym dobrze bawili się oraz dyskutowali również ludzie starsi i to nie tylko Rodzice i Dziadkowie pociech biorących udział w imprezie.

O urbanistyce powinno się opowiadać językiem prostym i zrozumiałym. Gdy niebo staje się „sufitem” a ziemia: asfalt ulicy, chodnik, czy trawnik - „podłogą” w naszym „pokoju” – czy mówiąc innymi słowami wnętrzu – łatwiej nam jest to wnętrze urządzić i umeblować.

Pojedynczy budynek lub zespół budynków stanowi zagadnienie architektoniczne, przestrzeń zewnętrzna pozostaje w obszarze zainteresowania urbanistyki. Jednym z podstawowych pojęć urbanistyki jest wnętrze. Ścianami wnętrza miejskiego: placu lub ulicy są ściany otaczających je budynków, podłogą ulica lub chodnik, a sufitem najczęściej niebo.

Dlaczego niektóre miejsca postrzegamy jako atrakcyjne, a inne nie? Co to takiego przestrzeń miejska? Jakie warunki musi spełniać przestrzeń miejska aby stać się przyjazną?

Program warsztatów przewiduje wykład wprowadzający wyjaśniający czym jest wnętrze miejskie, jak rozwijało się na przestrzeni dziejów, oraz jakie warunki powinno spełniać aby stać się miejscem przyjaznym. Wykładowi – w przypadku zebrania się większej grupy - towarzyszyć będzie wycieczka po terenie obiektu. Uczestnicy uzyskają w ten sposób możliwość „odczucia” przestrzeni miejskiej. Podstawowym celem warsztatów jest wyjaśnienie uczestnikom pojęcia wnętrza urbanistycznego, jego ścian, podłogi oraz stropu, wreszcie zwrócenie uwagi na rolę mebli miejskich oraz organizacji systemu informacyjnego.

Ostatnim etapem zajęć jest wykonanie modeli wybranych wnętrz z wykorzystaniem schematycznych rysunków oraz brył styropianu.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa prac studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki o tematyce urbanistycznej.


Ubiegłoroczna zabawa oraz relacja z Wasztatów

Tagi: edukacja, warsztaty, urbanistykaO mnie
 
Dr inż arch. Małgorzata HANZL adiunkt w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


Ankieta
 
Czy uważasz że ograniczanie indywidualnych gustów inwestorów w imię zachowania ładu przestrzennego jest potrzebne?
Tak i temu służy planowanie miejscowe
Nie, za to odpowiadają architekci. Oni to robią najlepiej i nie potrzebują dodatkowych przepisów regulujących ich twórczość
Uważam że oryginalność jest nadrzędną wartością nad zachowaniem ogólnego ładu
Nie wiem o czym mowa
 


Kategorie Bloga


Najnowsze komentarze
 
2016-06-03 10:46
Szara Ala do wpisu:
Legalizacja samowoli budowlanych w orzeczeniu TK
ten wyrok uratował nam życie ;) niestety w naszej gminie nie znali takich "nowych praw" ( ;))[...]
 
2016-03-04 10:44
walery do wpisu:
Wielkomiejski snob podmiejski
Gośka, skad tyle jadu i sarkazmu w tym tekście ? Zgadzam się , ze MPZP powinny szczegółowo[...]
 
2015-09-02 08:41
mojemiasto.org.pl do wpisu:
Niedorzeczność
Ja sama zrezygnowałam z auta na rzecz roweru kilka lat wstecz. Łódź nie jest najgorszym[...]
 
2015-09-02 01:21
E. do wpisu:
Niedorzeczność
Właśnie wróciliśmy z Trójmiasta... gdzie wybraliśmy się pociągiem z rowerami. Nieporównywalnie![...]
 
2015-05-29 15:58
majka.skowron do wpisu:
O katastrofie - sagi odcinek pierwszy
Zgadzam się 98% tego wpisu. 2% to przestarzały tabor autobusowy, którego w Łodzi nie mamy.