2011-02-17 11:09
 Oceń wpis
   

Konsultacje społeczne Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju potrwają do 2 marca 2011. Nie czytałam jeszcze dokumentu w tej wersji, składałam natomiast uwagi do wersji poprzedniej, a konkretnie do Prognozy oceny oddziaływania na środowisko. Wśród najistotniejszych znalazły się wtedy te odnoszące się do braku uwzględnienia w koncepcji wpływu zmian klimatu na planowanie zagospodarowania przestrzeni (a przecież autorzy Koncepcji mają wiedzę na ten temat o czym świadczy choćby niniejsza publikacja). Nie znalazłam tam wtedy np. odniesienia do możliwych skutków podniesienia się poziomu wód morskich, jak na mapie poniżej. 


źródło: http://flood.firetree.net/?ll=48.3416,14.6777&z=13&m=7

Ani też adekwatnego do zagrożeń i współczesnego myślenia hydrograficznego planowania renaturyzacji rzek i cieków oraz innych systemów retencji wód powierzchniowych tak aby ograniczyć skutki możliwych powodzi. 

Znaczna intensyfikacja transportu jest potrzebna (bo mamy z tym problem co oczywiste). Jednak proporcje rozwoju transportu indywidualnego oraz co gorsza transportu samochodowego towarów w stosunku do rozwoju transportu kolejowego są niewłaściwe. Powinniśmy odchodzić od transportu indywidualnego a nie go promować bo na tym stracimy. Polityka unijna za niedługo będzie zmierzać do ograniczania tego rodzaju transportu i to jednoznacznie wynika z opracowań eksperckich wykorzystywanych przy tworzeniu przepisów prawnych. Powinniśmy myśleć bardziej do przodu, nie ścigać kraje Europy zachodniej ale proponować nasze własne rozwiązania.

Najgorsza jednak w wersji dokumentu, którą przeglądałam wtedy była życzeniowość. Optymistyczna wizja zakreślona w koncepcji nijak się ma do obowiązujących regulacji prawnych. Bo kształtowanie ładu przestrzennego (czegokolwiek byśmy pod tym pojęciem nie rozumieli) z wykorzystaniem decyzji o warunkach zabudowy ani innych indywidualnie wydawanych decyzji administracyjnych, jest niemożliwe. A plany powiększania parków narodowych, biorąc pod uwagę że projekt zmian Ustawy o ochronie przyrody, który na takie powiększanie pozwoli jest projektem społecznym - pozostawię bez komentarza. Bardzo w tej wizji brakuje myslenia strategicznego, to nie jest tylko moje zdanie, czytałam również komentarze innych urbanistów, które wskazywały na ten sam problem.

Mam nadzieję że uda mi się przeczytać nieco wnikliwiej i ten (zmieniony jak wynika z witryny Ministerstwa) dokument. O czym nie omieszkam poinformować. Zapraszam do lektury.

Tagi: planowanie, urbanistyka


2011-02-01 20:31
 Oceń wpis
   

Przedsiębiorczego Pana, który mnie dzisiaj przy kasie na dworcu Łódź Fabryczna poprosił o pieniążki "na bułkę" spotkałam niedługo potem w wagonie pociągu zmierzającego do stacji Warszawa Centralna. Pan był dziarski, nawet domyty i niestary. Jechał z ciut bardziej zarośniętym kolegą na spotkanie wielkiej …przygody w Stolicy! Tak można było wnioskować z ich rozmowy. Pomimo pozornego tupetu obaj Panowie pozostawali nieśmiali. Z racji dość intensywnego zapachu (którego byli źródłem niestety) bali się przysiąść do już zajętych przedziałów. A może po prostu bali się konduktora. Wyglądało to tak jakby podróż do Warszawy ich mocno ekscytowała. Być może jechali tam pierwszy raz w życiu i planowali zostać na stałe… 

Ciekawe ile takich osób podejmie podobny wysiłek. Ciekawe czy to się skończy podobnie jak brak dbałości o getta na przedmieściach dla paryżan… A może po prostu zamknie się kolej i otworzy autostradę. Albo zwiększy kontrolę biletów.. Biletów do lepszego świata (przepraszam za gorzkie może słowa ale dokładnie takie miałam skojarzenia obserwując opisanych tu jegomościów).

O tym jak wiele osób wraca jedynie raz w tygodniu przekonuję się ilekroć zdarza mi się wyjazd w piątek. Wtedy nawet w pierwszej klasie na ogół nie ma gdzie usiąść. Wiele osób kupuje mieszkania pod Warszawą żeby tylko być bliżej. Mity o przyszłej dostępności komunikacyjnej Łodzi chyba można jednak między bajki włożyć. Niekoniecznie dlatego że nie będzie kolei. Raczej dlatego że Łódź przestanie istnieć w takim kształcie jak teraz. Miasto ubożeje i wyludnia się w tak zastraszającym tempie, i nikt nic nie robi żeby podnieść jego atrakcyjność. Gdyby nie wyższe uczelnie które jako jedyne wciąż podtrzymują sens istnienia tego organizmu generując napływ młodych, zdolnych z podłódzkich miejscowości, nic już by się tu nie działo. Ale oni zaraz po studiach wyjeżdżają.

Powroty do Łodzi stają się coraz mniej przyjemne. I to nie tylko powroty z Warszawy. Ale te z Sieradza, Częstochowy, Gostynina, Płocka, Sanoka, Rzeszowa, Bydgoszczy.. także. O powrotach z Wrocławia, Poznania czy Krakowa nie wspomnę.

Tagi: społeczeństwoO mnie
 
Dr inż arch. Małgorzata HANZL adiunkt w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


Ankieta
 
Czy uważasz że ograniczanie indywidualnych gustów inwestorów w imię zachowania ładu przestrzennego jest potrzebne?
Tak i temu służy planowanie miejscowe
Nie, za to odpowiadają architekci. Oni to robią najlepiej i nie potrzebują dodatkowych przepisów regulujących ich twórczość
Uważam że oryginalność jest nadrzędną wartością nad zachowaniem ogólnego ładu
Nie wiem o czym mowa
 


Kategorie Bloga


Najnowsze komentarze
 
2016-06-03 10:46
Szara Ala do wpisu:
Legalizacja samowoli budowlanych w orzeczeniu TK
ten wyrok uratował nam życie ;) niestety w naszej gminie nie znali takich "nowych praw" ( ;))[...]
 
2016-03-04 10:44
walery do wpisu:
Wielkomiejski snob podmiejski
Gośka, skad tyle jadu i sarkazmu w tym tekście ? Zgadzam się , ze MPZP powinny szczegółowo[...]
 
2015-09-02 08:41
mojemiasto.org.pl do wpisu:
Niedorzeczność
Ja sama zrezygnowałam z auta na rzecz roweru kilka lat wstecz. Łódź nie jest najgorszym[...]
 
2015-09-02 01:21
E. do wpisu:
Niedorzeczność
Właśnie wróciliśmy z Trójmiasta... gdzie wybraliśmy się pociągiem z rowerami. Nieporównywalnie![...]
 
2015-05-29 15:58
majka.skowron do wpisu:
O katastrofie - sagi odcinek pierwszy
Zgadzam się 98% tego wpisu. 2% to przestarzały tabor autobusowy, którego w Łodzi nie mamy.