2011-07-17 09:46
 Oceń wpis
   

Przedwyborcze klimaty sprzyjają poruszaniu głośno tematów ważnych i trudnych. Jest to chyba jedyny moment kiedy warto rozmawiać o:

- polityce klimatycznej Państwa, czyli o dostosowaniu planowania zagospodarowania przestrzeni do coraz bardziej widocznych gwałtownych zjawisk atmosferycznych - tego się nie da eliminować w drodze jednorazowych rekompensat bo takie zaleczanie, coraz częstsze spowoduje w rezultacie bankructwo systemu jako całości. Taki postulat podjęli Zieloni 2004 ale ich głos jest raczej marginalny.

- potrzebie planowania urbanistycznego - no bo obecne uwarunkowania prawne planowaniu zagospodarowania przestrzeni nie sprzyjają. A prawo ustalą nowo wybrani parlamentarzyści (jeśli ktoś o tym nie wie).

- potrzebie rewitalizacji terenów już zurbanizowanych. W innych krajach bogate wieloletnie doświadczenia pozwoliły na wypracowanie skutecznych instrumentów pozwalających na udane wykorzystywanie wciąż tych samych terenów jako obszarów zurbanizowanych. Tymczasem u nas zamiast tak wydawałoby się racjonalnie postępować, wciąż pod zabudowę zajmowane są tereny nowe. Czyżbyśmy byli ludem koczowniczym?
Przy czym dla prowadzenia skutecznej rewitalizacji potrzebne są odpowiednie przepisy - patrz punkt powyzej. Oraz współdziałanie władz różnych szczebli, w tym centralnego i wojewódzkiego - czyli znów wracamy do ...klimatu wyborów.

- potrzebie badań naukowych w zakresie urbanistyki w Polsce - bo żeby przeprowadzić to pierwsze trzeba wiedzieć jak. A nasza kadra masowo emigruje nie znajdując szans na racjonalne wykorzystanie swojego potencjału. Zostają nieliczni.

- w kontekście pierwszego oraz w kontekście wymagań unijnych należy rozmawiać także o rozwoju transportu. To co się w tej chwili dzieje na polskiej kolei woła o pomstę do nieba. A gazety o tym prawie nie piszą - przykładowo o hecy która miała ostatnio miejsce na łódzkim dworcu kaliskim napisał jedynie Ekspres Ilustrowany, czyli medium wysoce popularne. Czy inne dzienniki popierając jedną z dwóch wiodących partii nie będą podejmować powyższych ważnych tematów, bo to mogłoby zmusić do powyborczej realizacji podjętych zobowiązań? 

Tagi: wyboryO mnie
 
Dr inż arch. Małgorzata HANZL adiunkt w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


Ankieta
 
Czy uważasz że ograniczanie indywidualnych gustów inwestorów w imię zachowania ładu przestrzennego jest potrzebne?
Tak i temu służy planowanie miejscowe
Nie, za to odpowiadają architekci. Oni to robią najlepiej i nie potrzebują dodatkowych przepisów regulujących ich twórczość
Uważam że oryginalność jest nadrzędną wartością nad zachowaniem ogólnego ładu
Nie wiem o czym mowa
 


Kategorie Bloga


Najnowsze komentarze
 
2016-06-03 10:46
Szara Ala do wpisu:
Legalizacja samowoli budowlanych w orzeczeniu TK
ten wyrok uratował nam życie ;) niestety w naszej gminie nie znali takich "nowych praw" ( ;))[...]
 
2016-03-04 10:44
walery do wpisu:
Wielkomiejski snob podmiejski
Gośka, skad tyle jadu i sarkazmu w tym tekście ? Zgadzam się , ze MPZP powinny szczegółowo[...]
 
2015-09-02 08:41
mojemiasto.org.pl do wpisu:
Niedorzeczność
Ja sama zrezygnowałam z auta na rzecz roweru kilka lat wstecz. Łódź nie jest najgorszym[...]
 
2015-09-02 01:21
E. do wpisu:
Niedorzeczność
Właśnie wróciliśmy z Trójmiasta... gdzie wybraliśmy się pociągiem z rowerami. Nieporównywalnie![...]
 
2015-05-29 15:58
majka.skowron do wpisu:
O katastrofie - sagi odcinek pierwszy
Zgadzam się 98% tego wpisu. 2% to przestarzały tabor autobusowy, którego w Łodzi nie mamy.