2012-05-18 19:21
 Oceń wpis
   

...Spadają w mieście Łodzi. Coraz częściej słyszę o odpadających z elewacji łódzkich kamienic detalach: balkonów, gzymsów, etc. Dzisiaj prasa przyniosła kolejną taką właśnie informację: " Z budynku przy ul. Piotrkowskiej 76 urwał się gzyms. Ucierpiało dziecko przewożone w wózku.
Około godz. 15.20 z budynku przy ul. Piotrkowskiej urwał się gzyms, który spadł na kobietę pchającą wózek. Kobiecie nic się nie stało, ale jej córka została przewieziona do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Trwa operacja na oddziale neurochirurgicznym. Uczestniczy w niej cały team chirurgów. Operacja jest bardzo skomplikowana, dziewczynka ma obrażenia wielonarządowe. Jak ustaliliśmy kamienicą jest prywatna. Właściciel przebywa za granicą. Policja nawiązała kontakt z administratorem."
 Więcej... 

Nie jest to pierwsza ze znanych mi historii tego rodzaju, nie tak dawno znajomy moich Rodziców ucierpiał na skutek uderzenia przez element balkonu, który odpadł z elewacji jednej z kamienic przy ul. Więckowskiego, konsekwencją okazał się uraz kręgosłupa szyjnego.

Czy przy tej jakże tragicznej okazji ktoś się nareszcie zacznie zastanawiać nad kwestiami odpowiedzialności za stan zabudowy i zagrozenie elementarnego bezpieczeństwa przechodniów? W tym przypadku kamienica jest prywatna, odpowiedzialność dotyczy więc właściciela i administracji. Ale czy tylko? Czy przy znanym od lat ułomnym stanie technicznym zabudowy w śródmieściu Łodzi odpowiedzialność nie spada równiez po części na nadzór budowlany?
Spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, w której ta instytucja działa skutecznie, egzekwując nalezne kary zasilające miejską kasę - jakze ubogą. Właściciele w obawie przed egzekucją wyzbywają się trefnych nieruchomości albo podejmują ich remonty. Aby zyskać pieniądze na remonty nie śrubują cen najmu lecz coraz więcej lokali trafia na rynek. Tymczasem - no cóz - nie wezmę udziału w Święcie Łodzi. Zycie mi miłe.

 

Tagi: ŁódźO mnie
 
Dr inż arch. Małgorzata HANZL adiunkt w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


Ankieta
 
Czy uważasz że ograniczanie indywidualnych gustów inwestorów w imię zachowania ładu przestrzennego jest potrzebne?
Tak i temu służy planowanie miejscowe
Nie, za to odpowiadają architekci. Oni to robią najlepiej i nie potrzebują dodatkowych przepisów regulujących ich twórczość
Uważam że oryginalność jest nadrzędną wartością nad zachowaniem ogólnego ładu
Nie wiem o czym mowa
 


Kategorie Bloga


Najnowsze komentarze
 
2016-06-03 10:46
Szara Ala do wpisu:
Legalizacja samowoli budowlanych w orzeczeniu TK
ten wyrok uratował nam życie ;) niestety w naszej gminie nie znali takich "nowych praw" ( ;))[...]
 
2016-03-04 10:44
walery do wpisu:
Wielkomiejski snob podmiejski
Gośka, skad tyle jadu i sarkazmu w tym tekście ? Zgadzam się , ze MPZP powinny szczegółowo[...]
 
2015-09-02 08:41
mojemiasto.org.pl do wpisu:
Niedorzeczność
Ja sama zrezygnowałam z auta na rzecz roweru kilka lat wstecz. Łódź nie jest najgorszym[...]
 
2015-09-02 01:21
E. do wpisu:
Niedorzeczność
Właśnie wróciliśmy z Trójmiasta... gdzie wybraliśmy się pociągiem z rowerami. Nieporównywalnie![...]
 
2015-05-29 15:58
majka.skowron do wpisu:
O katastrofie - sagi odcinek pierwszy
Zgadzam się 98% tego wpisu. 2% to przestarzały tabor autobusowy, którego w Łodzi nie mamy.