2015-07-03 02:15
 Oceń wpis
   

Nie umiem się ostatnio nadziwić ilości inicjatyw odblokowanych w naszym kraju z racji porażki rządzącej partii w wyborach prezydenckich. Tak jakby wcześniej wszyscy bali się tak naprawdę pisnąć (pewnie tak jak słusznie pisze Pan Profesor Mencwel) lub też teraz nagle grunt stał się podatniejszy na zmiany. Jedną z takich inicjatyw, które promowane od dawna ale całkiem bez szans na sukces w kręgach decydenckich powinny niezwłocznie się urzeczywistnić jest absolutnie konieczna zmiana Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Fakt inicjatora, którym w tym przypadku jest zdecydowanie lewicowo zlokalizowane środowisko Krytyki Politycznej, nie powinien wpływać na percepcję tych postulatów. Ta inicjatywa winna stać ponad podziałami bo od jej powodzenia zależy stan i jakość polskiej przestrzeni.

Krytyka obowiązujących w naszym kraju rozwiązań legislacyjnych w zakresie planowania urbanistycznego mogłaby stać się sama w sobie przedmiotem wielotomowej monografii. Prób zmiany stanu prawnego też mieliśmy już wiele, na początku opiniowane przez wszystkich (w tym mnie samą) z entuzjazmem, teraz już nie powodują poruszenia brwi. Ale może tym razem się uda, a to z przyczyn wymienionych na wstępie. Trzeba próbować, inaczej spotka nas sytuacja wieszczona przez Pana Profesora T. Markowskiego w samokrytycznym wywiadzie publikowanym przez Onet.pl.

Jako że się nie poczuwam do składania tego rodzaju samokrytyki ani nie planuję zmieniać zawodu zależy mi bardzo żeby nam się udało poprawić istniejący stan rzeczy. Stąd wolałabym aby sytuacja prawna jego wykonywania się jednak polepszyła, żebyśmy mieli szansę wszyscy mieszkać w lepszych miastach i nadal podziwiać w przyszłości piękne widoki. O jakości środowiska przyrodniczego, ochronie krajobrazów kulturowych, racjonalnym rozwoju i innych rzeczach, którym planowanie służyć powinno nie wspominam - osoby zainteresowane odsyłam do archiwum niniejszego bloga.


Komentarze
O mnie
 
Dr inż arch. Małgorzata HANZL adiunkt w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


Ankieta
 
Czy uważasz że ograniczanie indywidualnych gustów inwestorów w imię zachowania ładu przestrzennego jest potrzebne?
Tak i temu służy planowanie miejscowe
Nie, za to odpowiadają architekci. Oni to robią najlepiej i nie potrzebują dodatkowych przepisów regulujących ich twórczość
Uważam że oryginalność jest nadrzędną wartością nad zachowaniem ogólnego ładu
Nie wiem o czym mowa
 


Kategorie Bloga


Najnowsze komentarze
 
2016-06-03 10:46
Szara Ala do wpisu:
Legalizacja samowoli budowlanych w orzeczeniu TK
ten wyrok uratował nam życie ;) niestety w naszej gminie nie znali takich "nowych praw" ( ;))[...]
 
2016-03-04 10:44
walery do wpisu:
Wielkomiejski snob podmiejski
Gośka, skad tyle jadu i sarkazmu w tym tekście ? Zgadzam się , ze MPZP powinny szczegółowo[...]
 
2015-09-02 08:41
mojemiasto.org.pl do wpisu:
Niedorzeczność
Ja sama zrezygnowałam z auta na rzecz roweru kilka lat wstecz. Łódź nie jest najgorszym[...]
 
2015-09-02 01:21
E. do wpisu:
Niedorzeczność
Właśnie wróciliśmy z Trójmiasta... gdzie wybraliśmy się pociągiem z rowerami. Nieporównywalnie![...]
 
2015-05-29 15:58
majka.skowron do wpisu:
O katastrofie - sagi odcinek pierwszy
Zgadzam się 98% tego wpisu. 2% to przestarzały tabor autobusowy, którego w Łodzi nie mamy.