2013-09-06 16:21
 Oceń wpis
   

Rozpoczęto prace nad projektem nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi. Wnioski do projektu należy składać do 31 października 2013 r. zgodnie z informacjami zamieszczonymi w witrynie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi.

Tyle o możliwości wzięcia udziału w opracowywaniu tego kluczowego dla dalszego rozwoju miasta dokumentu możemy jak na razie dowiedzieć się z oficjalnych źródeł. Intencje Rady Miasta która podjęła Uchwałę o przystąpieniu do opracowania tego dokumentu o charakterze programowym pozostają nieznane, nie są wyartykułowane wprost w Uchwale o przystąpieniu. Można domyślać się jakie są intencje uchwałodawcy w oparciu o przyjęty tego samego dnia dokument Oceny aktualności studium i m.p.z.p. Wiadomo również, że Rada Miasta przyjęła niedawno dokumenty - mam tu na myśli Strategię Przestrzennego Rozwoju Łodzi, która wskazują na dążenie do koncentracji rozwoju w obszarze centralnym. Jednak prowadzone obecnie prace nad Studium rozwoju transportu nie wskazują aby tak naprawdę ktokolwiek poważnie rozważał rozwój funkcji mieszkalnych w centrum - i to pomimo zapisów tejże strategii.

Trzeba przyznać że mieszkańcy obszaru centralnego Łodzi, a co za tym idzie również inwestorzy, którzy próbują zarabiać na wynajmie czy sprzedaży mieszkań w centrum, nie mogą jak dotąd liczyć na troskę o swoje interesy. Owszem pojawia się gdzieniegdzie - konkretnie w rzeczonej Strategii - stwierdzenie o potrzebie intensyfikacji funkcji mieszkalnych w obszarze śródmiejskim, jednak nie znajduje ono przełożenia w realnie prowadzonej polityce zachęcającej do mieszkania tamże.

Na czym miałaby taka polityka polegać? Przede wszystkim na poprawie jakości środowiska w tymże obszarze, czyli na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszeniu hałasu. Dla osiągnięcia obu tych celów niezbędna jest integracja z odpowiednio prowadzoną polityką rozwoju transportu - konkretnie zmiany dominującej formy przemieszczeń z transportu indywidualnego na transport zbiorowy, wraz z uzupełniającymi formami transportu rowerowego i pieszego. To jest jedna z niezbędnych do wprowadzenia korekt ale nie jedyna. Inne zmierzające do ograniczenia ogrzewania paliwami stałymi - węglem i odpadami (co się w łódzkim śródmieściu odbywa) - pomogłyby zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza w przedmiotowym obszarze. Niebagatelna byłaby tu również rola wykorzystania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii dla celów grzewczych.

Ważnym dla poprawy jakości życia jest dbałość o zapewnienie niezbędnego wyposażenia tego terenu w obszary zielone, przy czym ogromna rola winna być przypisywana zieleni przyulicznej, która w odróżnieniu od drzew w głębi kwartałów pełni funkcje izolacyjne od uciążliwości ulicznych. Nie wspominając o pełnionych przez obszary rekreacji i właściwie projektowane ulice funkcjach społecznych.

To jest jedynie garść stwierdzeń które można rozwijać, co mam nadzieję autorzy studium zrobią. Ale aby o naszych - czyli mieszkańców Łodzi czy też tych którzy na inwestowaniu w śródmieściu tego miasta chcieliby cokolwiek zarobić - potrzebach nie zapomnieli, należy im swoje postulaty w formie stosownych formalnych wniosków, w wymaganym terminie przekazać.


Komentarze

2013-10-28 13:04:44 | *.*.*.* | oprocentowanie lokat bankowych
Re: Wnioski do Studium Miasta Łodzi [0]
Bardzo dobra inicjatywa. Brawo! skomentujO mnie
 
Dr inż arch. Małgorzata HANZL adiunkt w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


Ankieta
 
Czy uważasz że ograniczanie indywidualnych gustów inwestorów w imię zachowania ładu przestrzennego jest potrzebne?
Tak i temu służy planowanie miejscowe
Nie, za to odpowiadają architekci. Oni to robią najlepiej i nie potrzebują dodatkowych przepisów regulujących ich twórczość
Uważam że oryginalność jest nadrzędną wartością nad zachowaniem ogólnego ładu
Nie wiem o czym mowa
 


Kategorie Bloga


Najnowsze komentarze
 
2016-06-03 10:46
Szara Ala do wpisu:
Legalizacja samowoli budowlanych w orzeczeniu TK
ten wyrok uratował nam życie ;) niestety w naszej gminie nie znali takich "nowych praw" ( ;))[...]
 
2016-03-04 10:44
walery do wpisu:
Wielkomiejski snob podmiejski
Gośka, skad tyle jadu i sarkazmu w tym tekście ? Zgadzam się , ze MPZP powinny szczegółowo[...]
 
2015-09-02 08:41
mojemiasto.org.pl do wpisu:
Niedorzeczność
Ja sama zrezygnowałam z auta na rzecz roweru kilka lat wstecz. Łódź nie jest najgorszym[...]
 
2015-09-02 01:21
E. do wpisu:
Niedorzeczność
Właśnie wróciliśmy z Trójmiasta... gdzie wybraliśmy się pociągiem z rowerami. Nieporównywalnie![...]
 
2015-05-29 15:58
majka.skowron do wpisu:
O katastrofie - sagi odcinek pierwszy
Zgadzam się 98% tego wpisu. 2% to przestarzały tabor autobusowy, którego w Łodzi nie mamy.